psycholog.kulikowska@gmail.com

603 549 633

Katarzyna Kulikowska 

Najważniejsze jest dla mnie stworzenie bezpiecznej relacji, opartej na akceptacji
i empatii. 
Pracuję w podejściu integracyjnym, którego główną osią jest psychoterapia humanistyczna. Wykorzystuję założenia i techniki szczególnie terapii skoncentrowanej na osobie, doświadczeniowej (skoncentrowanej na emocjach - EFT, czyli Emotionally Focused Therapy; focusing) i gestalt.

Pomagam przyglądnąć się sobie, swoim potrzebom, pragnieniom, trudnym historiom życiowym i emocjom, dostrzec inną perspektywę. Towarzyszę we wprowadzaniu zmian w dotychczasowym sposobie funkcjonowania. Podczas spotkania staram się umożliwić Klientowi szczerą refleksję i wsłuchanie się
w siebie, co często jest nowym doświadczeniem – wspierającym i uzdrawiającym. 

 ,,Najgorszą rzeczą w psychologicznym funkcjonowaniu człowieka jest bowiem automatyzm, brak refleksji i paraliżująca obawa przed weryfikacją.
W imię własnego zdrowia psychicznego i rozwoju nie bójmy się sobie przyglądać. Nie martwmy się też, gdy znajdziemy jakiś defekt”.

E. Woydyłło - W zgodzie ze sobą

Kiedy warto się ze mną skontaktować?

  • Kiedy doświadczasz nadmiernego lęku, stresu, poczucia pustki, zagubienia,
  • jeśli nie rozumiesz swoich emocji i masz poczucie nieradzenia sobie z nimi,
  • gdy podejrzewasz u siebie stany depresyjne lub inne zaburzenia nastroju,
  • jeśli masz trudności w relacjach z innymi albo cierpisz z powodu osamotnienia,
  • doświadczasz bólu psychosomatycznego,
  • kiedy szukasz możliwości poznania i zrozumienia siebie,
  • jeśli chcesz mieć poczucie większego wpływu na swoje życie,
  • gdy cierpisz z powodu używania (przez siebie samego lub kogoś bliskiego) substancji psychoaktywnych,
  • jeśli dorastałaś/dorastałeś w domu, w którym ktoś nadużywał alkoholu, stosował przemoc i w związku z tym dostrzegasz u siebie problemy w codziennym życiu.

 

KONSULTACJE - wstępne spotkania, zwykle od 1 do 3 wizyt, na których wspólnie określamy potrzeby Klienta i ustalamy formę pomocy, jaką może być poradnictwo psychologiczne, psychoterapia czy też przekierowanie do innego specjalisty, jeśli z jakichś powodów nie zdecydujemy się na współpracę. Niekiedy już same konsultacje stanowią rodzaj wsparcia, jakiego na dany moment potrzebuje Klient - poprzez głośne nazwanie problemu, bycie wysłuchanym, ,,zatrzymanie się" i popatrzenie z innej perspektywy na swoją sytuację.

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE - to forma pomocy, zamykająca się zwykle w kilku-kilkunastu spotkaniach. Skierowana jest do Klientów, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji, w jakiej dotychczasowe sposoby radzenia sobie przestają być wystarczające. Może pomóc osobom zmagającym się z nagłymi trudnościami związanymi z relacjami, życiem zawodowym, podjęciem ważnej decyzji, konfliktami, doświadczaniem choroby, żałoby lub innymi kryzysami życiowymi.
*Wbrew nazwy, poradnictwo psychologiczne, nie polega na dawaniu przeze mnie ,,złotych porad", ,,gotowych recept". To wspólne rozeznanie, co dla danej osoby, w konkretnej sytuacji, mogłoby być najkorzystniejszym sposobem poradzenia sobie, razem poszukujemy sposobów rozwiązania zgłaszanego problemu i monitorujemy wprowadzane zmiany. Poradnictwo psychologiczne nie jest też psychoterapią.

PSYCHOTERAPIA - to proces nastawiony na głębokie poznanie i zaakceptowanie siebie, swoich emocji, doświadczeń życiowych oraz dotarcie do bardziej konstruktywnych sposobów zaspokajania potrzeb i wartości. Towarzyszę Klientom w ,,tu i teraz" pomagając zobaczyć im swe myśli, emocje i doznania cielesne, czyli doświadczyć siebie w całości, aby mogli odblokować swoją wrodzoną tendencję do rozwoju. W konsekwencji spotkania takie - z drugim człowiekiem oraz samym sobą, często prowadzą do zminimalizowania/ustąpienia objawów, trudności powodujących cierpienie, z jakimi początkowo Klient zgłasza się do gabinetu.

TERAPIA DDA/DDD - pomoc skierowana do osób dorastających w rodzinie z uzależnionym rodzicem/w rodzinie dysfunkcyjnej, które w obecnym życiu borykają się z problemami wynikającymi z tego doświadczenia. Ma na celu uporządkowanie obrazu swojej rodziny i rozpoznanie własnych niekonstruktywnych schematów funkcjonowania, jakie mają źródło w przeszłości. Prowadzi do lepszego zrozumienia i zaakceptowania siebie - swoich potrzeb, emocji, przyczyn zachowań, sposobu myślenia o sobie i świecie, doświadczenia swojej autentyczności oraz odnalezienia swoich zasobów. Wszystko to skutkuje zaprowadzeniem służących zmian w swoich relacjach i codziennym funkcjonowaniu. 

TERAPIA OSÓB Z UZALEŻNIENIEM - psychoterapia osób, które zauważają u siebie nadużywanie substancji psychoaktywnych czy zachowań (lub mają takie sygnały od innych) oraz tzw. pogłębiona terapia uzależnień - psychoterapia osób po podstawowym programie terapii.

TERAPIA OSÓB WSPÓŁUZALEŻNIONYCH - psychoterapia Klientów, którzy żyją w bliskim kontakcie z osobą uzależnioną. Skupia się na zaopiekowaniu się swoimi emocjami, bezpieczeństwem, zdrowiem, realizacji swoich potrzeb, pomimo trudnej sytuacji w domu/związku i na nauce rozpoznawania swoich niekonstruktywnych sposobów radzenia sobie z chorobą bliskiego. Może dostarczać wiedzy na temat uzależnienia i współuzależnienia.

 

Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.  

Jak pomagam